Search

وضعیت اقتصادی قبرس شمالی

اقتصاد قبرس شمالی

وضعیت اقتصادی قبرس شمالی

کشور جزیره ای قبرس شمالی که در دریای مدیترانه واقع شده است که به آن لقب مروارید مدیترانه نیز داده اند. این جزیره زیبا در میان سه قاره اروپا آفریقا و آسیا قرار دارد و یکی از جذاب ترین جزایر گردشگری در دنیا است. پایتخت این کور شهر نیکوزیا است. پس برای افرادی که به دنبال مهاجرت یا تحصیل در قبرس شمالی هستند، آگاهی از وضعیت اقتصادی این کشور بسیار حائز اهمیت است. زیرا علاوه بر سرمایه‌ای که با خود به این کشور می‌آورند، باید به راه‌اندازی کسب‌وکار و کسب درآمد در قبرس شمالی فکر کنند. ما در شرکت مهاجرتی قبرس ایران برای عزیزانی که قصد خرید ملک در قبرس شمالی یا قصد مهاجرت به این کشور را دارند با بررسی وضعیت اقتصادی قبرس به آنها کمک می کنیم تا با آگاهی بیشتر در این مورد اقدام به مهاجرت به این کشور کنند.

اقتصاد در قبرس شمالی

اساس اقتصاد قبرس شمالی بر پایه نظام بازار آزاد است و فعالیت های صادرات، واردات و صنعت توریسم در آن رونق دارد. به دلیل پر رونق بودن بخش کشاورزی، محصولاتی مانند سیب زمینی، جو، گندم و مرکبات در بخش صادرات به خوبی عمل کرده اند. همچنین تولید محصولات صنعتی، پوشاک، صنایع دستی و تنباکو نیز در بخش صادرات قبرس شمالی جایگاه خود را دارد.

اقتصاد قبرس

قطب دیگر اقتصاد قبرس شمالی بر پایه واردات مواد خوراکی، نفت و فرآورده های شیمیایی است. صنعت گردشگری نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد و میانگین درآمد سالانه هر خانوار حدود 30 هزار دلار است. در دهه اخیر، قبرس شمالی با بحران اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری روبرو شده است، اما خوشبختانه در سالهای اخیر به رشد اقتصادی دست یافته است. صنایع IT، ارتباطات، برق و سرمایه گذاری های بین المللی به درآمدزایی کشور کمک کرده‌اند. در صنعت گردشگری در قبرس شمالی، تجربه و تخصص مفید است و ممکن است به درآمد قابل توجه منجر شود.

قبرس شمالی کاملا در حال رشد است و با نگاهی به پیشرفت های این کشور در زمینه های علمی و فنی کاملا متوجه این پیشرفت خواهید شد. از این رو قبرس شمالی به شدت نیازمند جذب نیروی متخصص است و به همین دلیل دولت این کشور شرایط مهاجرت کاری به قبرس شمالی را برای افراد ماهر بسیار آسان کرده است.

شرایط اقتصادی قبرس شمالی

همانطور که اطلاع دارید قبرس شمالی تحت حمایت کشور ترکیه است و همین امر باعث ارتباط مستقیم اقتصاد قبرس شمالی به ترکیه شده است. از این رو واحد پول در قبرس شمالی نیز لیر است. البته گفتنی است که به جز لیر ارز هایی مانند دلار یورو و پوند انگلیس نیز در این کشور رایج هستند و اعتبار دارند اما واحد پولی پایه لیر ترکیه است. لازم به ذکر است که مخارج روزانه در قبرس شمالی با لیر ترکیه انجام می شود اما در زمینه های فروش ملک و شهریه های دانشگاه ها اکثر با یورو یا پوند انجام می شوند.

وضعیت اقتصادی قبرس شمالی

برای بهبود وضعیت اقتصادی قبرس شمالی، سران این کشور و سازمان ملل تلاش‌های بسیاری انجام داده‌اند. خوشبختانه، فعالیت‌های اقتصادی در بخش دولتی و خصوصی این کشور رونق گرفته است و باعث شده است که شرایط زندگی در این منطقه بهبود یابد. جالب است بدانید که در جزیره قبرس اقتصاد قسمت شمالی به نسبت قسمت جنوبی، بهتر است.

صنعت گردشگری در قبرس شمالی

قبرس شمالی که با لقب های مروارید مدیترانه و بهشت (پارادایس) شناخته می شود جزو مناطق زیبا و خوش آب و هوای دنیا برای گردشگران است و از این رو سالانه گردشگران زیادی به این کشور سفر می کنند. اما این ها به تنهایی باعث جذب گردشگران نمی شود. دلایلی که باعث تبدیل قبرس شمالی به قطب گردشگری شده است عبارت اند از:

  • قبرس شمالی، منطقه‌ای با سواحل زیبا و آرام در دریای مدیترانه است. در این منطقه، پنت هاوس و ویلاهای فوق العاده‌ای با منظره دریا ساخته شده‌اند که جذابیت بسیاری برای گردشگران دارند. این جذابیت به گونه‌ای است که بسیاری از توریست‌ها به دیدن این سواحل زیبا علاقمند هستند و به قبرس شمالی سفر می‌کنند.
  • آزادی اجتماعی در قبرس شمالی بسیار زیاد است و همین امر باعث می شود توریست ها با هر نوع پوششی از زیبایی های این کشور لذت ببرند.
  • امنیت بالای قبرس شمالی، یکی از عوامل مهمی است که به رشد صنعت گردشگری در این کشور کمک کرده است. قبرس شمالی در بین پنج کشور برتر جهان از نظر امنیت قرار دارد. برای تمام مسافران، این موضوع بسیار حائز اهمیت است که سفر خود را به یک کشور امن و خطر ناقص بسپارند. به ویژه برای خانم‌ها که دوست دارند در شب در سواحل قدم بزنند، هیچ خطری در قبرس شمالی وجود ندارد.

با توجه به مطالب بالا، ورود گردشگران و توریست‌ها به قبرس شمالی، بهبود وضعیت اقتصادی این کشور را به همراه دارد. صنعت گردشگری در این زمینه نقش مهمی دارد و با ورود بیشتر گردشگران، سرمایه‌گذاران نیز در زمینه ساخت و ساز املاک فعالیت می‌کنند. هتل‌های لوکس، خانه‌های ییلاقی توریستی، مسافرخانه‌ها و اماکن اقامتی توریستی باعث درآمدزایی بسیار بالاتر شده است. با بهبود شرایط بازار کار برای مقیمین قبرس شمالی، شرایط زندگی آن‌ها نيز بهبود پیدا خواهد کرد.

صنعت گردشگری

Graphic Courtesy: Central Bureau of Statistics

نقش صنعت در اقتصاد قبرس شمالی

موقعیت قبرس شمالی در نقشه به عنوان یک منطقه با وضعیت بسیار مطلوب جهت صادرات و واردات شناخته شده است. با این حال، به دلیل عدم رسمیت کامل قبرس شمالی، حمایت ترکیه برای این منطقه ضروری است. تمام صادرات و واردات قبرس شمالی باید از طریق ترکیه انجام شود، با این حال تعداد کمی از کشورها به صورت مستقیم با قبرس شمالی معامله می‌کنند. عدم رسیدگی به وضعیت قبرس شمالی و بلاتکلّف بودن آن، در رشد اقتصاد این منطقه تأثیر منفی دارد. هرچند که فرودگاه بین‌المللی در حال ساخت است و بنادر منطقه‌ای خود را توسعه میدهد، اگر بلاتکّلف بودن آن ادامه پیدا کند، ممکن است نتواند به صورت مناسب از فرودگاه‌ ها و بنادر محلی خود به صورت بین‌المللی استفاده کند.

تورم در قبرس شمالی

به دلیل کنترل هزینه های نفت، بالا بودن نرخ بیکاری، عدم تعادل در افزایش حقوق پایه و رکود اقتصادی در قبرس، نرخ تورم در این کشور در چهار سال گذشته منفی بوده است. با اصلاح عملکرد اقتصادی مطابق با دستور العمل کمیسیون اروپا، نرخ تورم مثبت و تک رقمی شده است.

تورم قبرس شمالی

طبق آماری که موسسه آمار قبرس شمالی در ماه نوامبر منتشر کرده است نرخ تورم در این کشور برابر با 2.48  است. همین آمار نشان دهنده یک آینده خوب برای قبرس شمالی است چه از نظر اقتصادی و چه از نظر توسعه.

اطلاعات بیشتر در مورد مشاغل پر‌درآمد قبرس شمالی.

سخن پایانی

اقتصاد قبرس شمالی بر پایه گردشگری، سرمایه گذاری در امور املاک و مستغلات و شرکت ها و صنایع و بازار آزاد است. با توجه به تدابیر خوب دولت اقتصاد قبرس شمالی در سال های اخیر رشد خوبی داشته است و همچنان این رشد ادامه داشته است.

سوالات متداول

وضعیت زندگی در قبرس شمالی چطور است؟

برای پاسخ به دادن به این سوال باید سلایق و سبک زندگی شما برسی شود. اما با توجه به آمار ها تقاضای بالا برای مهاجرت به این کشور نشان دهنده وضعیت خوب زندگی در قبرس شمالی است.

دیگر روش های مهاجرت به قبرس شمالی کدام است؟

برای مهاجرت به قبرس شمالی شما می توانید از روش های سرمایه گذاری در قبرس، ثبت شرکت در قبرس شمالی و دریافت اقامت قبرس از طریق تمکن مالی استفاده کنید.

واحد پولی قبرس شمالی چیست؟

واحد پولی رسمی در قبرس شمالی لیر ترکیه می باشد.

بهترین روش سرمایه گذاری در قبرس شمالی کدام است؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان جهت سرمایه گذاری بهتر است با مشاوران قبرس ایران تماس بگیرید.

جدای هزینه های کلی هزینه های جانبی برای ثبت شرکت در قبرس شمالی چقدر است؟

مبلغی برای تضمین در بانک بلوکه می شود و یک هزینه ای هم برای بیمه دریافت می شود.

سرمایه گذاری امن

Infinity

Infinity

پروژه Infinity ـ اقتصادی با منظره دریا شروع قیمت از 137,000 پوند دریافت مشاوره رایگان

aloha

Aloha

ریزورت ساحلی Aloha- آپارتمان و ویلاهای لوکس شروع قیمت از 175,945 پوند دریافت مشاوره رایگان

42

mediterra

پروژه mediterra : زندگی مدیترانه‌ای پایدار در آلسانجاک گیرنه شروع قیمت از 330,000 پوند دریافت مشاوره رایگان

Site 23

orchard

پروژه Orchard : پروژه ای لوکس در قبرس شمالی شروع قیمت از 104,000 پوند دریافت مشاوره رایگان  

Habitat

Habitat

پروژه Habitat: آرامشبخش مانند اسن تپه قبرس شمالی شروع قیمت از 105,950 پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه تاریخ تحویل پروژه: اواسط سال ۲۰۲۷…

Grand Sapphire Blu 1

Grand Sapphire Blu

پروژه Grand Sapphire Blu: سرمایه گذاری ای پر سود و امن شروع قیمت از 87,900 پوند دریافت مشاوره رایگان اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه معرفی پروژه: پروژه Grand Sapphire…

واحد ها 1

grand-sapphire

پروژه Grand Sapphire – یک زندگی ۷ ستاره شروع قیمت از 59,500 پوند دریافت مشاوره رایگان صفحه اصلی 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت ذکر شده برای…

5 1

Elysium2

پروژه آپارتمانی الیسیوم 2 – محدوده لانگ بیچ اسکله شروع قیمت از 95,000 پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت ذکر شده برای پروژه…

Villa 11 Mart 37 Foto

phuket

پوکت قبرس شمالی – خانه ای جدید سبک زندگی جدید شروع قیمت از 104,500 پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت در نظر گرفته…

U A DSC00406 Pano

edelweise

edelweise – زندگی ای شاد در خانه ای زیبا شروع قیمت از ۵۶,۰۰۰ پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 3 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت مشخص شده برای…

4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها