Search

تفاوت قبرس شمالی و جنوبی

تفاوت قبرس شمالی و جنوبی

تفاوت های قبرس شمالی و جنوبی

در این مقاله از سایت قبرس ایران سعی داریم تا با بررسی نکاتی به مقایسه قبرس شمالی و جنوبی بپردازیم. جزیره قبرس، سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه بعد از سیسیل و سادینیا است. قبرس، زادگاه الهه افسانه ای آفرودیت است. یک جزیره که از هر لحاظ یک ویژگی دارد، مانند آب و هوا، موقعیت جغرافیایی، طبیعت بکر و ویژگی های دیگری که ادامه به آن می پردازیم.

پس از خروج قبرس از سلطه و اسعتمار انگلستان، طی حوادث و اختلافاتی در درون جزیره، قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شد.

 

تفاوت ها در قبرس

حدود 75 درصد از جمعیت جزیره قبرس را قبرسی های یونانی تشکیل می دهند، در حالی که تنها 25 درصد جمعیت ترک ها هستند و همین باعث شده تا تقسیم زمین ها نیز تقریبا به نفع طرف یونانی جزیره باشد.

بحث یونانی و ترکی بودن یک تاثیر دوگانگی بر شخصیت ملی جزیره قبرس داشته است. اصلی ترین مرکز مالی و جمعیتی در شهر نیکوزیا قرار دارد و تنها شهر اروپایی است که میان قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شده و این از زمان فروپاشی دیوار برلین است. خط سبز سازمان ملل دقیقا از نیکوزیا عبور می کند و دو بخش ترکی و یونانی قبرس را تشکیل می دهد.

 

 

قومیت ها در جزیره قبرس

مردم قبرس نماینده دو گروه از اقوام هستند. گروه اول شامل یونانی‌های قبرسی است که تقریبا چهار پنجم جمعیت را تشکیل می‌دهند و از ترکیبی از ساکنان بومی و مهاجران پلوپونز که از حدود ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد، قبرس را مستعمره کردند و ساکنان بعدی را تا قرن ۱۶ جذب کردند، تشکیل شده‌اند. گروه دوم شامل تقریبا یک پنجم جمعیت است که ترک‌های قبرسی هستند و از نوادگان سربازان ارتش عثمانی که در سال ۱۵۷۱ این جزیره را فتح کردند و از مهاجرانی که از آناتولی توسط دولت سلطان آورده شده‌اند، تشکیل شده‌اند. به علاوه، بعضی مهاجرین بعد از سال ۱۹۷۴ از ترکیه برای کار در زمین‌های خالی و افزایش کل نیروی کار، به این کشور آمده‌اند.

زبان اکثریت مردم در این منطقه یونانی است، در حالی که زبان اقلیت آن‌ها ترکی است. علاوه بر این، گروه‌های کمی وجود دارند که به زبان عربی و ارمنی صحبت می‌کنند. با این حال، تعداد گویشوران در هر گروه بسیار کم است و بسیاری از آن‌ها دو زبانه هستند، با ترکی یا یونانی به عنوان زبان دوم. در این منطقه، از زبان انگلیسی نسبتاً خوب استفاده می‌شود و بسياري از مردم نيز سطح بالایي از سواد دارند که به دليل سيستم آموزشي عالي منطقه است.

 

 

جزیره قبرس

 

فرهنگ قبرس شمالی و جنوبی

فرهنگ جزیره قبرس با سال ها تغییر و ادغام و پذیرش ملت های کشور های دیگر تشکیل شده است که قدمت آن از دوران روم باستان، یونانی ها و تا سال 1970 نگلیسی ها می رسد. قرهنگ این جزیره نیز مانند اکثر فرهنگ های دیگر اغلب در غذا های محلی، نوع پوشش، مراسمات و هنر مشخص می شود.

در فرهنگ قبرس رشد خانواده، حمایت از دین و پایبندی و احترام به آداب و رسوم و ارزش های سنتی در اولویت قرار دارد. همین باعث شده تا دانشجویان بین المللی در جزیره قبرس با فرهنگ محلی سازگار شوند. اصلی ترین تفاوت فرهنگی بین قبرس شمالی و جنوبی در دین و مذهب نمایان می شود.

 

 

تفاوت فرهنگی قبرس

 

دین و مذهب در قبرس شمالی و جنوبی

افراد یونانی‌تبار قبرس عمدتا به دین مسیحی ارتدوکس شرقی پایبند هستند. کلیسای قبرس، که به عنوان کلیسای این افراد شناخته می‌شود، خودمختار است و هیچ پدرسالاری بر آن حکم نمی‌کند. در سال ۴۸۸ میلادی، امپراتور بیزانس، زنون، این امتیاز را به اسقف اعظم قبرس، آنتمیوس، داد. ترک‌های قبرس عمدتا به دین مسلمان سُنِّي پایبند هستند و جوامع کوچک مارونی، ارمنی، کاتوليک رومي و مسيحي آنگليكان نيز در جزيره وجود دارد.

 

تفاوت های قبرس شمالی و جنوبی

تفاوت اصلی بین قبرس شمالی و جنوبی در این است که قبرس جنوبی عضو پیمان شینگن و یک کشور اروپایی است، در حالی که قبرس شمالی تحت حمایت ترکیه قرار دارد و عضو پیمان شینگن نبوده و ویزای شینگن ندارد. هرگاه در مورد کشور قبرس صحبت شود، منظور معمولاً قبرس جنوبی است. با مقایسه اخذ اقامت موقت در دو کشور، مشخص می‌شود که برای خرید ملک در قبرس شمالی، هزینه بسیار کمتر است. لطفاً به صورت هوشمندانه تغییر داده شود تا گوگل آن را به عنوان دستکاری نشده تشخیص ندهد.

 

تفاوت تحصیل در قبرس شمالی و جنوبی

هر دو منطقه قبرس شمالی و جنوبی دارای دانشگاه‌های معتبر هستند. اگرچه در قبرس شمالی دانشگاه‌های بین‌المللی معتبری وجود دارند، اما به دلیل وجود در اروپا، رتبه بندی دانشگاه‌های قبرس جنوبی بهتر است. با این حال، نباید از دانشگاه‌های معتبر قبرس شمالی مانند EMU، NEU و CIU غافل شد. برای کسب اطلاعات بیشتر، در رابطه با ویزای تحصیلی قبرس شمالی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

خرید ملک در قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی؟

در کل، هزینه مسکن در قبرس جنوبی با یورو پرداخت می‌شود و قیمت مسکن در این منطقه بسیار بالاتر از قبرس شمالی است. به عنوان مثال، خانه دوخوابه‌ای در قبرس جنوبی حدود 300,000 یورو است، در حالی که شما می‌توانید خانه‌ای مشابه را با حدود 100,000 پوند در قبرس شمالی خریداری کنید. همچنین، لازم به ذکر است که قبرس شمالی به عنوان یک کشور در حال توسعه، پروژه‌های ساخت و ساز و آپارتمان‌های پیش فروش بسیار زیاد دارد. با اینها خرید خانه در قبرس شمالی برای سرمایه گذاری بیشتر پیشنهاد می شود.

 

وضعیت اقتصادی در قبرس شمالی و جنوبی

با توجه به اینکه کشور قبرس جنوبی تحت حاکمیت کشور یونان قرار دارد، در سال‌های اخیر رکود اقتصادی کشور یونان تاثیر مستقیم بر اقتصاد قبرس جنوبی داشته است. با این حال، در قبرس شمالی، مشکلات اقتصادی وجود نداشته و به علت جذب سرمایه‌گذاران خارجی و رشد اقتصادی خوب، دوران درخشش را تجربه کرده است. همچنین، کنترل سریع بیماری کرونا در قبرس شمالی باعث شده است که این کشور در مقابل پاندمی مقاوم باشد. در عین حال، قبرس جنوبی همچنان با پاندمی مبارزه می‌کند و این موضوع منفعل بودن آن را نسبت به قبرس شمالی نشان میدهد. به طور کلّي، بحران نسبي اقتصادي هر دوي كشور به دليل شروع جنگ در اكراين و افزايش هزينه سوخت بوده است. بنابراین می توان گفت که هزینه زندگی در قبرس شمالی مقرون به صرفه تر است.

قیمت خودرو در قبرس شمالی و قبرس جنوبی

با توجه به بررسی قیمت خودرو در مناطق شمال و جنوب قبرس، مشاهده شد که قیمت خودروهای ژاپنی در این مناطق تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما بایستی به این نکته توجه داشت که قیمت سایر خودروها در این مناطق با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. لذا خرید خودرو در این مناطق ضروری است، زیرا سامانه حمل و نقل عمومی در جزیره کامل نبوده و بسیار محدود است.

با توجه به آمار هایی که نتشر شده است قیمت خودرو در هر دو قسمت جزیره یکسان است اما در قیمت برخی خودرو ها در قبرس شمالی جنوبی نسبت به قبرس شمالی به 25 درصد می رسد.

خودرو

سخن پایانی

قبرس جزیره‌ای در دریای مدیترانه که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. قبرس جنوبی به عنوان کشور قبرس شناخته می‌شود. در حالی که بخش شمالی تنها توسط دولت ترکیه به رسمیت شناخته شده و دارای دولت، زبان و پول رسمی مستقل است.

سوالات متداول

مهاجرت به قبرس شمالی یا جنوبی؟

جواب این سوال کاملا بستگی به شرایط شما دارد اما آمار ها نشان دهنده محبوبیت بیشتر قبرس شمالی در میان مهاجران است.

هزینه مهاجرت به قبرس چقدر است؟

هزینه مهاجرت کاملا مرتبط با نوع روش مهاجرت شما است. پیشنهاد می کنم روش های مهاجرت به قبرس را مشاهده کنید.

تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی؟

پاسپورت قبرس جنوبی یک پاسپورت اروپایی است (نه شنگن) اما پاسپورت قبرس شمالی اروپایی نیست.

فرق قبرس شمالی و جنوبی از لحاظ جغرافیایی؟

قبرس شمالی از لحاظ جغرافیایی نزدیک به ترکیه است و به همین دلیل در میان ایرانیان محبوب است. اما قبرس جنوبی از ترکیه و ایران دور تر است.

قبرس شمال بهتر است یا جنوبی؟

بهتر بودن قبرس شمالی یا جنوبی برای زندگی، کاملا به هدف هر فرد بستگی دارد. پس از مشخص کردن هدف خود، و با بررسی تفاوت‌های این دو کشور، می‌توانید راحت‌تر یکی از آن‌ها را برای زندگی انتخاب کنید.

 

سرمایه گذاری امن

Infinity

Infinity

پروژه Infinity ـ اقتصادی با منظره دریا شروع قیمت از 137,000 پوند دریافت مشاوره رایگان

aloha

Aloha

ریزورت ساحلی Aloha- آپارتمان و ویلاهای لوکس شروع قیمت از 175,945 پوند دریافت مشاوره رایگان

42

mediterra

پروژه mediterra : زندگی مدیترانه‌ای پایدار در آلسانجاک گیرنه شروع قیمت از 330,000 پوند دریافت مشاوره رایگان

Site 23

orchard

پروژه Orchard : پروژه ای لوکس در قبرس شمالی شروع قیمت از 104,000 پوند دریافت مشاوره رایگان  

Habitat

Habitat

پروژه Habitat: آرامشبخش مانند اسن تپه قبرس شمالی شروع قیمت از 105,950 پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه تاریخ تحویل پروژه: اواسط سال ۲۰۲۷…

Grand Sapphire Blu 1

Grand Sapphire Blu

پروژه Grand Sapphire Blu: سرمایه گذاری ای پر سود و امن شروع قیمت از 87,900 پوند دریافت مشاوره رایگان اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه معرفی پروژه: پروژه Grand Sapphire…

واحد ها 1

grand-sapphire

پروژه Grand Sapphire – یک زندگی ۷ ستاره شروع قیمت از 59,500 پوند دریافت مشاوره رایگان صفحه اصلی 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت ذکر شده برای…

5 1

Elysium2

پروژه آپارتمانی الیسیوم 2 – محدوده لانگ بیچ اسکله شروع قیمت از 95,000 پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت ذکر شده برای پروژه…

Villa 11 Mart 37 Foto

phuket

پوکت قبرس شمالی – خانه ای جدید سبک زندگی جدید شروع قیمت از 104,500 پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت در نظر گرفته…

U A DSC00406 Pano

edelweise

edelweise – زندگی ای شاد در خانه ای زیبا شروع قیمت از ۵۶,۰۰۰ پوند دریافت مشاوره رایگان 1 2 3 اطلاعات پروژه امکانات پروژه اطلاعات پروژه قیمت مشخص شده برای…

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها