Search

تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی

 

همانطور که مطلع هستید جزیره قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است و هر کدام یک کشور جدا محسوب می شوند و قوانین متفاوتی دارند. اگر قصد سفر و یا دریافت اقامت در این جزیره را دارید داشتن اطلاعات کافی درباره تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی به شما کمک می کند که از شرایط و جایگاه بین المللی هر دو کشور آگاه شوید.

قسمت شمالی جزیره یا همان جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) تحت حمایت کشور ترکیه است و ارتباط نزدیکی با این کشور دارد اما قسمت جنوبی یا جمهوری قبرس جنوبی تحت حمایت یونان است و اکثریت یونانی دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به تفاوت های پاسپورت قبرس شمالی و قبرس جنوبی بپردازیم.

 

تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی

 

ویزا با پاسپورت چه تفاوتی دارد؟

ویزا مجوزی برای ورود شهروندان سایر کشورها به کشور دیگر می باشد که توسط کشور مقصد صادر می شود. به این ترتیب که در صورتی که فرد متقاضی تمامی شرایط و اسناد خواسته شده را دارا باشد کشور مقصد برای او مجوز ورود که با نام ویزا شناخته می شود صادر می کند. ویزا معمولا به صورت الکترونیکی به گذرنامه شما اضافه می شود یا ممکن است به صورت برگه ای جدا به فرد متقاضی داده شود.

پاسپورت یا گذرنامه یک سند یا بهتر بگوییم یک شناسنامه بین المللی است که دولت ها برای اتباعی که قصد سفر به خارج از کشور خودشان را دارند صادر می کنند. به بیان دیگر پاسپورت جواز خروج از کشور است؛ در واقع اولین قدم برای خروج از کشور و خروج از مرز، داشتن پاسپورت یا گذرنامه است. پاسپورت سند بسیار معتبر و مهمی است.

پس متوجه شدیم که گرفتن ویزا و اقامت یک کشور دلیلی بر داشتن پاسپورت آن کشور نیست.

 

اعتبار و ویژگی های پاسپورت قبرس شمالی

برای کسانی که قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارند داشتن اطلاعات درباره ویژگی های پاسپورت این کشور و چگونگی دریافت آن بسیار مهم است. قبرس شمالی در واقع در اروپا قرار دارد و از قوانین این اتحادیه پیروی می کند اما به دلیل قوانین جمعیتی این اتحادیه فعلا به عضویت رسمی این اتحادیه در نیامده است اما این اتفاق دور از انتظار نیست.

در رابطه با اعتبار پاسپورت قبرس شمالی می توان گفت که به همین دلیل عضو رسمی نبودن در اتحادیه اروپا قدرت این پاسپورت خیلی زیاد نیست و تنها هفت کشور با این پاسپورت قابل بازدید هستند، در زیر لیست این هفت کشور ذکر شده است.

کشور هایی که می توان با پاسپورت این کشور به آنها بدون ویزا سفر کرد عبارت اند از:

  1. ایالات متحده آمریکا
  2. انگلستان
  3. ترکیه
  4. استرالیا
  5. تانزانیا
  6. پاکستان
  7. آنگولا

از مزایای پاسپورت قبرس شمالی می توان به همین سفر بدون ویزا به آمریکا و انگلستان اشاره کرد که هر کشوری چنین مزیتی را ندارد. اما این کشور ها بزودی و با پیوستن به اتحادیه اروپا افزایش چشمگیری خواهند داشت.

 

اعتبار و ویژگی های پاسپورت قبرس جنوبی

 

اعتبار و ویژگی های پاسپورت قبرس جنوبی

پاسپورت قبرس یکی از پاسپورت‌های قدرتمندی است که دارندگان آن می‌توانند به چندین کشور مختلف، به‌خصوص کشورهای حوزه شنگن سفر کنند. طبق شاخص قدرت پاسپورت‌ها، پاسپورت قبرس در بین پاسپورت‌های جهان در رتبه ۱۳ قرار دارد. از تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۲۱ شهروندان قبرس می‌توانند بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۱۷۶ کشور در سراسر جهان سفر کنند.

دارندگان پاسپورت این کشور می‌توانند بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به بسیاری از کشورهای مهم از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حوزه شنگن، کانادا، هنگ‌کنگ، سنگاپور و انگلستان سفر کنند.

دارندگان پاسپورت قبرس جنوبی می توانند به 176 کشور دنیا سفر کنند که از مزایای پاسپورت قبرس جنوبی امکان سفر بدون ویزا به حوزه شینگن است. اما با پاسپورت قبرس جنوبی بر خلاف قبرس شمالی امکان سفر به آمریکا وجود ندارد.

 

دریافت پاسپورت قبرس

نقطه اشتراک پاسپورت های قبرس شمالی و جنوبی در این است که هر دو کشور به سختی پاسپورت می دهند و دریافت پاسپورت از طریق مهاجرت های تحصیلی و یا کاری امکان پذیر نیست مگر در شرایط خاص. حتی از طریق سرمایه گذاری یا خرید ملک در قبرس نیز به راحتی امکان دریافت پاسپورت وجود ندارد مگر در مواردی که سرمایه گذاری هایی با مبالغ بالا انجام گیرد، در این حالت با پیگیری می توان اقدام به دریافت پاسپورت قبرس کرد.

اگر شخصی یا شرکتی به شما در قبال دریافت مبلغی وعده پاسپورت قبرس شمالی یا جنوبی را داد بدانید که چنین چیزی با مهاجرت های تحصیلی، کاری یا خرید خانه امکان پذیر نیست مگر در مواردی که در بالا ذکر شد که آن هم شرایط و قوانین خود را دارد.

 

 

تفاوت های قبرس شمالی و جنوبی

 

تفاوت های قبرس شمالی و جنوبی

همانطور که می دانید قبرس شمالی و جنوبی دو کشور جدا هستند و تفاوت های زیادی دارند. اولین تفاوت میان این دو کشور تفاوت در قوانین است در ادامه به تفاوت قانون ها در قبرس شمالی و جنوبی می پردازیم.

سیاسی:

قبرس شمالی: قسمت شمالی جزیره به طور رسمی به عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) شناخته می شود. این کشور تنها توسط ترکیه به رسمیت شناخته شده است و در سطح بین المللی به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته نشده است.

قبرس جنوبی: قسمت جنوبی جزیره، جمهوری قبرس شناخته شده بین المللی است که یکی از اعضای سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سازمان های بین المللی مختلف است.

 

مقایسه اقتصادی قبرس شمالی و جنوبی:

 

قبرس شمالی: اقتصاد در شمال در مقایسه با جنوب توسعه‌یافته‌تر است. این کشور به بخش هایی مانند گردشگری و خدمات متکی است که اغلب با حمایت از کمک های اقتصادی ترکیه انجام می شود.

قبرس جنوبی: بخش جنوبی جزیره دارای اقتصاد متنوع تر و توسعه یافته تر است و تمرکز زیادی بر خدمات، امور مالی، گردشگری و کشتیرانی دارد. عضویت آن در اتحادیه اروپا رشد اقتصادی و ادغام را تسهیل کرده است.

جمعیت قبرس شمالی و جنوبی:

    قبرس شمالی: جمعیت قبرس شمالی حدود 300000 تا 350000 نفر تخمین زده شده است.

قبرس جنوبی: جمعیت قبرس جنوبی حدود 1.2 میلیون نفر برآورد شده است.

این آمار ها با توجه به تاریخ امروز است برای اطلاع دقیق می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

سخن پایانی

همانطور که متوجه شدید قوانی این دو کشور متفاوت هستند و تفاوت بین شهروندی قبرس جنوبی و شهروندی قبرس شمالی بسیار است. اما هر دو کشور به سختی و تحت شرایط خاصی به مهاجرین پاسپورت می دهند.

در انتها خواهشمند هستیم بدون تحقیق و اطلاعات دقیق به هیچ شخصی برای دریافت پاسپورت قبرس اطمینان نکنید تا دچار مشکل نشوید. کارشناسان و مشاوران ما در شرکت مهاجرتی قبرس ایران در کنار شما هستند تا با مشاوره رایگان شما را در مسیری درست قرار دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره رایگان