Search

شهروندی قبرس جنوبی

 

قبرس یک جزیره اروپایی و در دل دریای مدیترانه است که به دلیل زیبایی، آب و هوا مطلوب مدیترانه ای و سواحل آن در طی سال گردشگران بسیاری را جذب می کند. اما این جزیره به دو قسمت قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شده است و هر کدام یک کشور جدا با قوانین متفاوت هستند.

در این مقاله از قبرس ایران قصد داریم تا درباره اخذ شهروندی قبرس جنوبی و تفاوت های آن با همسایه شمالی آن بپردازیم.

 

آشنایی با قبرس جنوبی

قبرس جنوبی تحت حمایت کشور یونان است و عضو اتحادیه اروپا و زبان مردم آن قبرسی و یونانی است. حکومت در قبرس جنوبی جمهوری است و رئیس جمهور در این بخش بالاترین رتبه دارد به طور کلی نظام سیاسی در قبرس جنوبی بسیار آرام بوده و درگیری های سیاسی بسیار کمی دیده می شود و یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی آرام محسوب می شود. شهرهای کشور قبرس جنوبی به طور کلی هر یک بر اساس ساختار سیاسی و حکومتی پیش می رود.

در ادامه به بررسی سوالاتی مانند تفاوت اقامت دائم با شهروندی قبرس شمالی در چیست؟ و شرایط اقامت قبرس جنوبی را می پردازیم.

 

شهروندی قبرس جنوبی

 

شرایط اخذ شهروندی قبرس

دریافت اقامت و شهروندی قبرس راه های مختلفی دارد. روش هایی مانند: مهاجرت از طریق خرید ملک در قبرس، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و سرمایه گذاری.

همانطور‌ که گفته‌شد با روش‌های مختلف می‌توانیم مقیم قبرس جنوبی شوید. در ابتدا باید بدانید که از طریق چه حوزه‌ای برای شما راحت‌تر است که برای دریافت ویزا اقدام کنید. شاید تصور کنید که اقامت با تابعیت برابر است؛ اما این دو باهم متفاوت هستند. به طور کلی امکان دریافت دو نوع اقامت قبرس جنوبی وجود دارد. اقامت دائم و اقامت موقت از انواع اقامت مهاجران در این کشور اروپایی است. تا زمانی که شما در این کشور اقامت دائم را دریافت نکرده‌اید، فقط به اندازه اعتبار ویزای خود حق دارید در این کشور بمانید.

بعد از این مدت باید اقامت شما تمدید شود و در غیر این صورت باید کشور را ترک کنید! اقامت موقت به دو بخش اقامت کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. در اقامت کوتاه‌مدت شما می‌توانید ویزای توریستی دریافت کنید که حداکثر مدت زمان آن حدود یک سال است. این نوع اقامت را نمی‌توان تحت هیچ‌شرایطی به اقامت دائم تبدیل کرد. اقامت‌های بلندمدت برای اهدافی مانند تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری ارائه می‌شوند. در این حالت مدت زمان اقامت شما در قبرس جنوبی بیشتر از یک سال خواهدبود. اگر بتوانید بعد از اتمام تحصیل یک شغل مناسب به دست آورید، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری وجود دارد.

 

شهروندی قبرس جنوبی

 

تفاوت قبرس جنوبی و شمالی

اولین تفاوتی که بین این دو همسایه وجود دارد در قوانین دریافت اقامت و شهروندی آن است. قبرس شمالی برای ایرانیان قوانین آسان تری قرار داده است یعنی شما برای مهاجرت به قبرس شمالی نیازی به ویزا نخواهید داشت و به راحتی می توانید وارد خاک این کشور شوید.

اما در قبرس جنوبی خبری از این قوانین راحت خصوصا برای ایرانیان نیست و پیچ و خم های دریافت ویزای قبرس جنوبی با کشور هایی مانند آلمان و دیگر کشور های اروپایی برابری می کند.

تفاوت دوم این دو کشور در واحد های پولی است، واحد پولی در قبرس جنوبی یورو می باد و تقریبا به جز یورو به سختی می توان با واحد پولی دیگری در این کشور خرید کرد. اما این موضوع در قبرس شمالی متفاوت است، واحد پول رسمی این کشور لیر ترکیه است و به همین دلیل برای ایرانیان ارزان و مقرون به صرفه است، همچنین در قبرس شمالی انعطاف ارزی وجود دارد، یعنی به جز لیر می توانید به راحتی با یورو، دلار و حتی پوند خرید کنید و مردم این کشور مشکلی با این موضوع ندارند.

 

مهاجرت تحصیلی به قبرس

با شنیدن تحصیل در قبرس اولین سوالی که در ذهن همه پیش می آید این است که کدام قبرس برای تحصیل مناسب تر و بهتر است؟ همانطور که تا اینجا متوجه شدید کمی سخت تر و پر هزینه تر می شود به قبرس جنوبی مهاجرت تحصیلی کرد تا به قبرس شمالی. اما با این حال تفاوت های زیادی در سطح و امکانات تحصیلی در دانشگاه های هر دو کشور وجود ندارد.

قبرس جنوبی که به قبرس اروپایی شهرت دارد، تحت نظارت کشور یونان یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده و از نظر آموزشی و تحصیلی نیز از استانداردهای آموزشی اتحادیه اروپا پیروی می ‌کند. بر اساس این استانداردها شرایط تحصیل در قبرس اروپایی به این صورت است که طول دوره های کاردانی 2 سال، دوره های کارشناسی ۳ تا ۴ سال، دوره های  کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال، و دوره های دکترا بین ۳ الی ۴ سال می باشد. دیگر مورد از اصلی ترین شرایط تحصیل در قبرس اروپایی داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله برای ورود به مقطع کارشناسی است. بدیهی است برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به ترتیب داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر الزامی است. برای ورود به تمامی مقاطع تحصیلی ریز نمرات نیز باید ارائه گردد.

 

شهروندی قبرس جنوبی

 

مهاجرت کاری به قبرس

مهاجرت به قبرس از طریق کار یکی دیگر از روش های مهاجرت به این جزیره است. در ابتدا برای دریافت ویزا و مجوز کار در قبرس جنوبی باید از سمت یک کارفرما دعوت‌نامه کاری دریافت کنید. به همین دلیل، کارجویان خارجی باید برای موقعیت‌های شغلی مورد نظر خود درخواست همکاری ارسال کنند تا بعد از بررسی‌های لازم از سوی کارفرما دعوت‌نامه کاری ارسال شود. معمولاً فرایند یافتن موقعیت شغلی و دریافت دعوت‌نامه کاری بین یک تا دو ماه طول می‌کشد. پس از دریافت دعوت‌نامه کاری و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز، برای اخذ ویزا می‌توان به اداره مهاجرت کشور قبرس مراجعه کرد.

کارفرمایان قبرسی پیش از استخدام نیروی کار خارجی باید فرصت شغلی خود را در سطح منطقه اقتصادی اروپا به مدت دوازده هفته آگهی کنند. در صورت که طی این مدت، فرد مناسبی برای استخدام پیدا نشد، کارفرمایان مجاز به استخدام کارجویان خارجی می‌شوند. دارندگان ویزای کاری کشور قبرس جنوبی می‌توانند از خدمات سیستم بهداشت و درمان این کشور استفاده کنند.

 

سرمایه گذاری در قبرس

سرمایه گذاری در جزیره قبرس مخصوصا قسمت شمالی یا همان جمهوری ترک قبرس شمالی به دلیل رشد اقتصادی و توسعه در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ در دنیا قرار گرفته است.

سرمایه گذاری های متفاوتی در این جزیره وجود دارد مانند خرید ملک و سرمایه گذاری در حوزه املاک و یا ثبت شرکت در قبرس که هر کدام قوانین و شرایط خاص خود را دارند. اما به طور کلی شرایط سرمایه گذاری و مهاجرت از این طریق به قبرس جنوبی شامل قوانین زیر می شود:

داشتن درآمد سالیانه حدود 30 هزار یورو که از خارج از کشور قبرس تامین گردد (به ازای همسر و فرزندان هرکدام 5000 یورو بر میزان درآمد سالیانه افزوده می‌شود).،داشتن سپرده بانکی به ارزش حداقل 30 هزار یورو در یکی از بانک‌های قبرس که به مدت 3 سال باقی بماند.، عدم امکان شرکت در فعالیت‌های تجاری و یا اشتغال به کار از مهم‌ترین شرایط عمومی سرمایه‌گذاری در قبرس است. همچنین متقاضیان نباید از افراد تحریم شده توسط سازمان ملل باشند.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی شرایط و قوانین اخذ شهروندی و اقامت در قبرس پرداختیم. شما می توانید همین حالا برای دریافت مشاوره رایگان و تخصصی اقدام کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره رایگان