Search

اعتبار دانشگاه های قبرس شمالی

 

 

شرایط مناسب برای تحصیل در قبرس شمالی، باعث شده است که بسیاری از ایرانیان به این کشور بروند تا یک دوره تحصیل عالی را در آنجا به پایان برسانند. در حال حاضر، دانشگاه خاور نزدیک، دانشگاه آمریکایی گیرنه، دانشگاه بین‌المللی قبرس و دانشگاه مدیترانه شرقی و دیگر دانشگاه های معتبر این کشور در حال جذب دانشجو در مقاطع مختلف هستند. شما نیز می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و تحصیل خود را در دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی آغاز کنید. لازم به ذکر است که تمام دانشگاه‌های قبرس آموزش خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، بنابراین نیاز به تسلط بر زبان ترکی استانبولی ندارید.

 

آیا دانشگاه های قبرس شمالی معتبر هستند؟

یکی از سوال هایی که برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی پیش می آید این است که آیا دانشگاه های این کشور معتبر هستند؟

قبرس شمالی یک بخش از قاره ی اروپا است و از همین رو دانشگاه ها و مدارس این کشور دارای استاندارد های بالایی هستند و مدارک کسب شده در قبرس شمالی در تمامی کشور های اروپایی و ترکیه اعتبار دارد. در نتیجه بعد از اینکه مدارک تحصیلی خود را دریافت کردید می‌توانید در این کشورها مشغول به کار شوید. تحصیل در قبرس به دلیل وجود دانشگاه هایی با رنکینگ بالا در سطح اروپا و جهان از کیفیت بالایی برخوردار است.

تمامی دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی با تجهیزات و دستگاه‌های تخصصی مجهز شده‌اند. استادان این دانشگاه‌ها اکثراً از قبرس شمالی یا ایالات متحده آمریکا هستند و نظام آموزشی آن‌ها با سیستم آموزشی آمریکا همخوانی دارد. به دلیل این ویژگی‌های منحصر به فرد، دانشگاه‌های برتر قبرس شمالی در رده بندی جهانی موفق عمل کرده و هر سال تعداد بیشتری متقاضی جذب می‌کنند.

 

اعتبار دانشگاه های قبرس شمالی

 

دانشگاه های قبرس شمالی

قبرس شمالی حدود 25 دانشگاه دارد. این دانشگاه ها به سه دسته دولتی، نیمه دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و رشته های تحصیلی مختلفی را ارائه می دهند. لازم به ذکر است که مدارک تمامی دانشگاه‌های این کشور، قابل قبول در کشورهای اروپایی و حتی ایران نمی‌باشند. بنابراین، در انتخاب دانشگاه خود بسیار دقت کنید تا پس از پایان تحصیلات، در هر جای جهان به راحتی مشغول به کار شوید. در این قسمت از مقاله لیست دانشگاه های قبرس شمالی آمده است:

 • دانشگاه مدیترانه شرقی (Eastern Mediterranean University) :

یک دانشگاه نیمه دولتی به نام دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) در شهر فاماگوستا قبرس شمالی در سال 1979 تأسیس شد. این دانشگاه به عنوان مرکز آموزش عالی بسیار معتبر در قبرس شمالی شناخته می‌شود. بیش از 50 گروه آموزشی در این دانشگاه وجود دارد و تأیید وزارت علوم ترکیه (YOK) را دریافت کرده است. همچنین، مدارک این دانشگاه اعتبار بالایی دارند. زبان تحصیل در EMU ترکی و انگلیسی است و دانشجو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‍‍‍‍‍‍‍‍‌‌‌‎این دانشگاه، با حضور بین المللي های فعال، به چالش های جهانی پاسخ می‌دهد.

 • دانشگاه خاور نزدیک (Near East University) :

دانشگاه NEU قبرس یا دانشگاه نیریست (خاور نزدیک). یکی از برترین دانشگاه‌های قبرس شمالی، دانشگاه خاور نزدیک (NEU) نام دارد که در سال ۱۹۸۸ در شهر نیکوزیا (لفکوشا) به صورت خصوصی تأسیس شده است. این مرکز آموزش عالی، به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه این کشور شناخته می‌شود و در مقایسه با سایر دانشگاه‌های قبرس شمالی، بیشترین تنوع رشته‌ای را ارائه می‌دهد. همچنین، زبان تحصیل در این دانشگاه، به صورت همزمان به زبان انگلیسی و ترکی است.

 • دانشگاه بین المللی قبرس (Cyprus International University) :

یکی دیگر از دانشگاه های معتبر در قبرس شمالی دانشگاه بین المللی قبرس است که در سال 1997 میلادی در شهر نیکوزیا تاسیس شده است. دانشگاه بین المللی قبرس یک دانشگاه خصوصی است و اکثر رشته های پر طرفدار و کاربردی را دارد.کلیه دروس در این دانشگاه هم به زبان ترکی و هم زبان انگیلیسی تدریس می شود. رنکینگ دانشگاه CIU قبرس 1277 در اروپا است و در جهان رتبه 5056 را دارد.

 • دانشگاه آمریکایی گیرینه قبرس (به ترکی :Girne Amerikan iversniversitesi) :

یک دانشگاه خصوصی به نام دانشگاه آمریکایی گیرنه (GAU) در شهر گیرنه، قبرس شمالی وجود دارد. این دانشگاه که توسط سرهات آکپینار در سال ۱۹۸۵ به عنوان یک موسسه آموزش عالی با الگوی دانشگاه‌های آمریکایی تأسیس شده است، اولین دانشگاه قبرس شمالی است. این دانشگاه بزرگ حال حاضر بیش از ۲۰ هزار دانشجو از ۱۳۵ کشور مختلف را در خود جای داده است و تعداد فارغ التحصيلي های آن به بيش از ۱۸ هزار نفر مي‌رسد.

 

مزایا و معایب دانشگاه های قبرس شمالی

هر جایی در این دنیا دارای مزیا و معایبی است که هر شخص با توجه به سبک زندگی و علایق خود آن را جزو مزایا و یا معایب می داند. به طور مثال آب و هوای سرد برای یک شخص ممکن است مزیت باشد و برای شخص دیگری این آب و هوا یک عیب به حساب بیاید.

قبرس شمالی دارای ویژگی های خاصی است که باعث جذب دانشجو های بین المللی و مخصوصا دانشجو های ایرانی شده است.

از کیفیت و سطح بالای رفاه و زندگی، آب و هوای زیبای مدیترانه ای، سطح بالای نظام آموزشی، نزدیک بودن به ایران از لحاظ جغرافیایی، نداشتن ویزا برای دانشجویان ایرانی، امکان تحصیل در دو زبان ترکی و انگیلیسی.

با توجه به آمار ها و نظر سنجی های انجام شده در این قسمت مزایا و معایبی که در توسط دانشجو ها گفته شده است را بررسی کرده ایم.

مزایا دانشگاه های قبرس شمالی:

 1. هزینه مناسب تحصیل
 2. تنوع بورسیه های دانشگاه ها
 3. پذیرش راحت و سریع از دانشگاه های معتبر بین المللی
 4. تحصیل در یک محیط امن
 5. امکان اشتغال در حین تحصیل
 6. امکان انتقال به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی

 

معایب دانشگاه های قبرس شمالی:

تحصیل در قبرس مانند هر کار دیگری معایب خودش را هم دارد. اما باید بگیم که مزایای و امتیازات تحصیل در قبرس باعث دیده نشدن معایب آن دارد.  از معایب تحصیل در قبرس می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. کوچک بودن کشور قبرس
 2. عدم دریافت ویزا برای خانواده دانشجو
 3. در قبرس تنها مشاغل توریستی و مدیریتی درآمد خوبی دارند و مشاغل صنعتی از درآمد خوبی برخوردار نیستند.

 

 

شهریه دانشگاه های قبرس شمالی

 

شهریه دانشگاه های قبرس شمالی

یکی از موضوعات مهمی که باید قبل از مهاجرت به قبرس شمالی برای تحصیل در نظر گرفت هزینه تحصیل است. خبر خوبی که برای متقاضیان تحصیل در مروارید مدیترانه داریم این است که شهریه دانشگاه های این کشور بسیار مناسب تر از کشور های مشابه اروپایی می باشد.

میانگین شهریه برای مقطع کارشناسی 4000 دلار در سال است. اما بهتر است برای اطلاعات دقیق از شهریه هر رشته و دانشگاه با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات بروزی را دیافت کنید.

 

ارزان ترین دانشگاه های قبرس شمالی

در این مورد نمی توان گفت که کدام دانشگاه ارزان ترین است چرا که برخی از دانشگاه ها دولتی هستند و برخی خصوصی  و نیمه خصوصی که مسلما دانشگاه های دولتی ارزان تر هستند اما باز هم ارزان یا گران بودن هر دانشگاه بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی دارد. همچنین داشتن بورسیه تحصیلی نیز تاثیر بسیاری در ارزان تر شدن شهریه دانشگاه ها دارد.

 

سخن پایانی

در این مقاله از قبرس ایران اعتبار داشنگاه های قبرس شمالی و همچنین هزینه تحصیل در این کشور را بررسی کردیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما به صورت رایگان گفتگو کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره رایگان